Saada vihje
“7 linna muusika” festivali avab Iisaku kirikukontserdiga Peterburi koorikapell (0)
7. juulil kuuleb spaahotelli Noorus õues Birgit Sarrapi tasuta kontserti “Nii täiuslik see”, kus kavas lauljatari enda paremate laulude kõrval ka Eesti ja muu maailma suviseid lugusid.
SCANPIX 

Tänavusel, järjekorras juba kahekümnendal “7 linna muusika” festivalil toimub sama palju kontserte, kui on festivalil vanust. Erisugustes põnevates esinemispaikades kuuleb nii väliskülalistest esinejaid Peterburist Hiinani kui ka meie oma säravaid staare Kihnu Virvest Hortus Musicuseni.

Kontserdimaja juht Marika Pärk ütleb, et “7 linna muusika” festivali 20. sünnipäeva tähistatakse suuremas mahus festivaliga − kunagi pole festival olnud kahenädalane ja kokku toimub suisa kakskümmend kontserti.

Külalised idast 

“Kasutame kohapealset potentsiaali, kohalike kultuurikorraldajate huvi, mis tänavu on erakordselt suur. Esmalt pidasime nendega nõu, kas on huvi pakkuda vaid ruume või osta kontsert ja kinkida see oma rahvale tasuta. Nemad pakkusid välja ka põnevaid uusi esinemispaiku. Tegu on suure koostööga,” ütleb Pärk.

Pärgi sõnul on kultuurisillad poliitikast olenemata alles ja Vene muusikud on teretulnud. Nii avab festivali üllatuslikult Iisaku kirikus Peterburi riikliku akadeemilise koorikapelli kontsert dirigent Vladislav Tšernušenko juhatusel.

Jõhvi kontserdimajas (JKM) on kõige suurejoonelisem ja suurema koosseisuga kontsert 1. juulil. Üles astuvad Peterburi suur sümfooniaorkester ning solistid on eesti juurtega Piiteri pianist Peeter Laul ja Moskva Novaja Opera sopran Jelizaveta Soina. Kontserdi märksõna on “Tšaikovski”.

Festivali lõpetab samuti välisesineja: JKMis mängib tunnustatud pianist Jiuming Shen Hiinast, kelle on Eestisse toonud suur huvi Estonia klaveri vastu. “Saame ühildada kaks asja: Jiuming Shen tutvub Estonia klaveritega, aga annab ühtlasi siin kontserte,” ütleb Pärk.

Vanadele ja noortele 

“7 linna muusika” festivali üks osa on Pärgi sõnul läbi aja olnud kaasata muusikuid, kel on n-ö juurikas või seos Ida-Viruga. Sajaprotsendilise “Ida-Viru-juurega” on MandoTrio − koosseisus Mihkel Vares, Tanel Sakrits ja Kristjan Kuusmik −, kes astub 12. juulil üles Purtse kindluses.

Samuti mängib Jõhvi päritolu trummar Kristjan Kallas 15. juulil Meresuu spaahotellis kontserdil “Tuntud ja tundmatu Jimi Hendrix”. Ida-Viru päritolu on kaudsemalt ka 13. juulil kontserdil “Toila sadama Pop&Funk” teiste seas üles astuv trio La La Ladies, sest selle on kokku kutsunud Tanja Mihhailova. Või vokaalansambli Others kontsert 3. juulil Kohtla-Järve kultuurikeskuses, kus astuvad üles Liisa ja Märten Surva.

Toilas kõlavad veel Urmas Alenderi laulud Margus Vaheri ja kitarrist Paul Neitsovi esituses Valgevilla sisehoovis 4. juulil. Samal ajal kui räägitakse ABBA kokkutulemisest, esitavad Lauri Liiv ja Jakko Maltis 11. juulil Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumis legendaarse popgrupi hitte. Mari Jürjensi soolokontsert on 8. juulil Kukruse polaarmuuseumis. Birgit Sarrap laulab 7. juulil spaahotellis Noorus.

Pealtnäha kontrastsed on 29. juunil Saka rahvamajas toimuv Kihnu Virve pereansambli kontsert, kus astub üles kuulus vanaema, ja 15. juulil Toila pargikohvikus aset leidev “Lotte pannkoogihommik”, kus Gerli Padar pakub pannkookide kõrvale toredaid laule.

Esimene pilk festivalile ütleb, et see saab olema küllaltki estraadlik ja populaarne, siiski kõlab tõsisema poole pealt veel Heiki Mätlik 30. juulil JKMis, Hortus Musicus 1. juulil Narva muuseumis, tõsisemat džässi viljelev Hedvig Hanson 10. juulil Saka mõisas pluss Peterburi riiklik akadeemiline koorikapell, Peterburi sümfooniorkester ja pianist Hiinast.

Säravad daamid 

Pärk on õnnelik, et maailma lavasid vallutav Mati Turi nõustus festivalil üles astuma − 14. juulil on Mäetaguse mõisas kontsert “Unustamatud laulud eesti ja vene filmikunstiklassikast”. 5. juulil mõeldakse Sillamäe kultuurikeskuses Georg Otsale − kontserdil “Juhuslik kohtumine” laulavad René Soom ja Maris Liloson.

Kindlasti on õige tähelepanek, et festivali kaunistab palju toredaid naisartiste: Liisi Koikson, Gerli Padar, Birgit Sarrap, Hedvig Hanson. Kaire Vilgats esitab 12. juulil Toila spaahotellis Adele’i laule.

Lapsepuhkusel olevat Piia Tamme asendavale Pärgile endale on tegu teise “7 linna muusika” festivaliga, mille korraldamisel ta kõige aktiivsemalt osaleb.

“Varem olen osalenud publiku hulgas ning mind on enim kõnetanud just mõisate ja teiste väiksemate paikade kontserdid. Kui on suured kollektiivid, nagu sümfooniaorkester, tulevad kontserdimaja võimalused appi. Õpime kogemusest: kui mullu laulis Ott Lepland üksi ja midagi oli nagu puudu, siis tänavu leidsime näiteks Marko Matverele partneriks Liisi Koiksoni [kontsert “Mulle meeldib maa” 6. juulil Jõhvi Mihkli kirikus − toim.]. Loodan, et laulu “Tuulevaiksel ööl” kuuleb kindlasti ära, aga nende talentide ühisosa on suurem,” ütleb Pärk.

Direktor tunnistab, et tänavu oli esmalt partnereid haldusreformi tõttu keeruline leida, tükk aega ei saadud midagi teha − kõik ootasid, mis hakkab juhtuma, kui suur reform on ära olnud. Ei teatud, kes kellega käib, milline on valla rahakott, harjumuspärased partnerid ei teadnud, kuidas on nende rahastused. Praeguseks aga on kava koos ja tasuliste kontsertide piletid juba ka müügis.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.