Saada vihje
Ida-Virumaa probleemide lahendused peituvad maakonnas endas (0)
Lembit Kaljuvee. 

Peagi on hoogu sisse saamas valimiseelne lubaduste möll, kus erakonnad üksteist kõige hea pakkumisega üle trumpavad. Siinkohal oleks mul aga Ida-Virumaa rahvale mõned näpunäited anda, mida oma valikutes tuleks kindlasti arvestada.

Hiljaaegu käisin Stenbocki majas peaminister Jüri Ratasel külas. Rääkisime temaga just Virumaa asjadest ja kuidas sellel ning ka järgmistel valitsustel oleks võimalik piirkonda arendada. (Loodan väga, et Ratasest saab peaminister järgmiseski valitsuses, seda lootust on avaldanud ka inimesed teistest erakondadest, näiteks Jaan Männik EKREst.)

Rääkisime peaministriga sellest, et Ida-Virumaalt on aastate jooksul võetud miljardeid eurosid ressursi- ja saastemaksu. Viimase kümne aastaga on regioonist võetud ressursi- ja saastemaksudena 1,3 miljardit eurot. Teisi makse on aga võetud veel mitu korda rohkemgi, näiteks õhu-, vee- ja maamaksu, seda umbes 100 miljonit eurot aastas.

Tarvis oleks luua Ida-Virumaa fond või arenguprogramm, kustkaudu läheks kaks kolmandikku neist laekunud maksudest Ida-Virumaale tagasi. Mida on siiani tehtud? Esimeste asjadena tuleb meelde, et Ida-Virumaale on ehitatud kolm politseimaja ja kaks kohtumaja ning ärgem unustagem vanglatki.Ida-Virumaal oleks aga tarvis raha paigutada rohkem sotsiaalsfääri. Sellise programmi peaks valitsus ministeeriumide ja kohalike omavalitsuste kaudu kokku panema. Just lähenevaid valimisi tulebki praegu ära kasutada. Kui erakonnad panevad säärase Ida-Virumaa rahastamise süsteemi oma valimisprogrammi sisse, siis pärast valimisi läheb see programm ka koalitsioonilepingusse ja see viiaksegi ellu. Teistega, kel pole Ida-Virumaaga seonduvalt midagi konkreetset välja käia, pole mõtet kõneldagi, rääkimata nende valimisest.Ükskord tuleb see maapõue arvelt saadud raha ju Ida-Virumaale tagasi anda. Ida-Virumaal elab üsna palju pensionäre. Seepärast peavad just riik ja kohalikud omavalitsused hoolitsema, et hooned saaks soojustatud ja majasisesed veevärgid korda tehtud. Kõik see raha tuleks siis eespool räägitud fondist. Nii saaksime Ida-Virumaal korda teha sotsiaalse poole, kaasa arvatud elamufondi. Nii teeme Ida-Virumaa selliseks, nagu ta olema peaks. Ida-Virumaal on tarvis taastada õiglus.Teine asi, mis Ida-Virumaale ja tegelikult kogu Eestile on oluline: ei tasu valida neid, kes Eesti ja Venemaa mitte just kõige parematele suhetele pidevalt aina hagu juurde lisavad. Naabriga tuleb ju ometi normaalselt läbi saada. Vähegi paremad suhted toovad siia taas turismi Venemaalt ning elava majanduselu naabriga. Sellest ju meie inimesed üksnes võidavad.Ning Eesti Energia peakontor tuleb tuua Virumaale. See tähendab Virumaale mitutsada kõrgepalgalist töökohta. Eesti Energia põhjendab, et kliendid on enamikus kõik Tallinnas, aga see ei vasta tõele. Eesti Energia suuremad kliendid paiknevad kõik Virumaal (näiteks Estonian Cell jt). Ja kui presidendil sobib juba riiki juhtida Ida-Virumaalt, siis võiks ka Eesti Energia härradele sobida juhtimine Ida-Virumaalt.Tulles tagasi alguse juurde: Ida-Virumaa õitsele puhkemiseks on lahendused olemas, need peituvad Ida-Virumaas endas. Tuleb teha ainult õigeid valikuid, anda hääl erakondadele, kelle programmides on selgelt kirjas Ida-Virumaa arendamiskavad. Vaid siis hakkab siin ka midagi liikuma. Seega: need probleemide lahendused on ju kõik teie endi kätes, austatud idavirulased!

Lembit Kaljuvee on  endine Eesti Põlevkivi peadirektor ning Keskerakonna nimekirjas Ida-Virumaalt valitud endine riigikogu liige. 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.