Saada vihje
Jõhvi koolitüdruk pääseb seitsmevõistluses Euroopa meistrivõistlustele (0)
15aastane Pippi-Lotta Enok parandas isiklikku rekordit seitsmevõistluses ligemale 400 punkti võrra ja täitis sellega ka juulis Ungaris toimuvate kuni 18aastaste Euroopa meistrivõistluste normi.
PEETER LILLEVÄLI 

15aastane Pippi-Lotta Enok parandas Leedus toimunud Balti matšil seitsmevõistluses isiklikku rekordit ligemale 400 punktiga ja täitis juulis Ungaris toimuvate kuni 18aastaste noorte Euroopa meistrivõistluste normi.

Eelmisel suvel kuni 16aastaste seas Eesti meistrivõistlustel eri kergejõustikualadel neli kuldmedalit võitnud Enoki senine isiklik rekord seitsmevõistluses oli 4684 punkti. Läinud nädalavahetusel Klaipedas suutis ta koguda 5079 punkti, tehes viiel alal seitsmest isikliku rekordi. Balti matšil pälvis Enok selle tulemusega neljanda koha, kõik esikolmikusse jõudnud olid temast aasta vanemad. Võistkondlikult sai Eesti Läti järel teise koha.

Võimas 800 meetri jooks

Enoki rekordseeria üksikalade tulemused olid 100 m tõkkejooksus 14,51, kõrgushüppes 1.63, kuulitõukes 10.81, 200 m jooksus 26,13, kaugushüppes 5.45, odaviskes 34.88 ja 800 m jooksus 2.23,47.

Jõhvi spordikoolis ja kergejõustikuklubis Visa Enokit treeniv Hanno Koll ütles, et nii võimas rekordiparandus tuli tallegi üllatusena. “Teadsin, et Pippi-Lotta on välishooajaks hästi valmistunud, kuid praegu polnud ta veel oma parimas vormis. Plaanisime EMi normi täita juuni keskel. Balti matšil arvasin, et hea on, kui õnnestub kokku saada 4800 punkti. Ei osanud oodata, et ta praeguses seisus on suuteline ka üle 5000 punkti tegema,” sõnas Koll.

Kõige rohkem üllatas Enok viimasel alal, 800 meetri jooksus, kus ta parandas eelmisest aastast pärit rekordit rohkem kui 20 sekundiga. “800 meetri jooksu parandamisega nägime talvel päris palju vaeva, tegime spetsiaalset lõigutrenni. Lootsin, et 2.30-2.35 võib ta joosta. Aga ta alustas väga julgelt, läks kaasa tugeva tempoga startinud Läti tüdrukuga ja pidas lõpuni vastu,” kiitis Koll oma õpilast.

Test post injection
Footer reklaam

Ka avaalal tõkkejooksus tegi Enok treeneri hinnangul oodatust parema tulemuse. “Samas on ta tõkkejooksu suuteline tänavu suvel veel paar-kolm sekundikümnendikku kiireminigi jooksma. Parandamisvaru on teistelgi aladel. Ma ei imestaks, kui ta suudab seitsmevõistluse tulemust paarisaja punkti võrra parandada,” ütles Koll, täheldades seejuures, et seitsmevõistluses tuleb arvestada, et  punktisummat võivad tugevasti mõjutada ka võistlusolud − milline on parajasti ilm, milline konkurents.

Koormusi suurendatakse tasapisi

Hanno Kolli sõnul on Pippi-Lotta Enoki senine areng olnud stabiilne ja loogiline. “Me pole treeninguid seni forsseerinud. Suurendame koormusi väga ettevaatlikult. Teeme praegu neli trenni nädalas ja oleme hakanud rohkem keskenduma alade nüanssidele,” sõnas ta.

Treeneri sõnul on sellises eas oluline teha mitmekülgset trenni ja praegu pole ka vajadust kiirustada otsustamisega, millisele alale ta spetsialiseerub. “Kaugemat tulevikku silmas pidades tundub praegu, et tõkkejooksus võivad tal olla isegi paremad väljavaated kui seitsmevõistluses, kus tal on tippupürgimisel vaja oluliselt järele aidata mitut ala,” arutles ta.

Samas annavad sellised edukad võistlused nagu äsjane Balti matš Kolli sõnul noorele sportlasele kõvasti motivatsiooni juurde. “Sportimise isu on tal praegu igatahes väga tugev,” kinnitas Koll.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.