Saada vihje
JUHTKIRI: Riigi regionaalpoliitika mälestussambad (0)

Riiklik postifirma Omniva on nüüd sulgenud oma postkontori veel ühes keskuses − Iisakus. Sellel majal on lootust leida endale küll vallavalitsuse näol uus omanik. Naabruses seisab aga aastaid tühjana vana politseihoone, mis kunagi erakätesse müüdi.

Selliseid riigile kuuluvaid hooneid on Ida-Virumaal teisigi, küll endiste haridusasutuste, küll õigussüsteemi või päästeteenistusega seotud. Oma tulevikku ootavad üle Eesti uuest aastast likvideeritud maavalitsuste majad.

Paljuski on selline kinnisvara osutunud kasutuks, kuigi jah, neid on õnnestunud ka erakätesse müüa. Tihti on nad ehitatud või rekonstrueeritud nii spetsiifilise suunitlusega tegevuseks, et tänapäeva vajadustele vastavaks on neid keeruline ümber teha. Ja siis pole omanikul muud varianti kui oodata ja loota, et ehk kunagi…

Üks selline näide on Jõhvi kesklinnas asuv endine kohtumaja, kunagine kultuurimaja, mis omal ajal riigile tasuta üle anti. Kui riigil seda enam vaja polnud, müüs ta selle erakätesse. Nüüd, kui kinnistust huvitus Saksa poekett Lidl, pani omavalitsus maja lammutamisele käe ette: miljööväärtuslik maja, las parem laguneb ise.

Aina rohkem on tekkimas meil sellist endist riigi kinnisvara, mis tühjana seisvalt mõjub kui mälestussammas riiklikule regionaalpoliitikale ja mis kõneleb enda eest rohkem kui ükskõik kui sütitav poliitiku kõne riikliku regionaalpoliitika olemasolust. Ja eriti absurdsena mõjuvad selle kõige kõrval valitsuse jutud hakata piirkondadesse uusi riigimaju ehitama.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.