Saada vihje
JUHTKIRI Vangide subkultuur (0)

Kümme aastat tagasi toimunud Viru vangla avamine oli Eesti õigussüsteemis tähelepanuväärne sündmus. See oli küll Tartu vangla järel teine niinimetatud eurovangla, ent tema tähendus ei peitunud mitte ainult senistega võrreldes moodsamas arhitektuuris või tõhusamates turvasüsteemides. Peamine vahe seniste nõukaaegsete kinnipidamiskohtadega võrreldes oli see, et vangla on jagatud osakondadeks ning tegemist pole enam laagri tüüpi vanglaga, kus kinnipeetavad said omavahel vabalt suhelda ning kehtisid oma sisemine hierarhia ja kirjutamata seadused.

Vanglamässu kohtulugu on pretsedent, kus riigil ei jäänud üle muud kui näidata, et lõhkumise ja laamendamisega nõudmiste esitamine on perspektiivitu.

Aastatega on Eesti kinnipidamissüsteem pingutanud, et koos vanglate uuendamisega saaks välja juuritud ka nõukaaegne vanglate subkultuur, mis eksisteeris justkui paralleelmaailmana muu ühiskonna reeglitest sõltumata. Laagri tüüpi vanglad aitasid sellel subkultuuril elujõuliseks jääda.

Sel nädalal sai esimese astme kohtus lahendi rohkem kui kolm aastat tagasi Viru vanglas aset leidnud mäss, millest tänases ajalehes ka kirjutame. Seda nimetatakse seaduse silmis massiliseks korratuseks, kus kinnipeetavad kukkusid lõhkuma ja laamendama, protestides niimoodi homoseksuaalist toidujagaja vastu.

Riik käitus karmilt, alustades kriminaalasja paragrahvi alusel, mis lubab üsna karme karistusi. Ka kohtunik nentis, et mineviku kriminaalsel subkultuuril ei ole õigusriigis kohta oma õiguste eest seismisel.

Aastatepikkustele pingutustele vaatamata pole nõukaaegne subkultuur vanglatest päriselt kadunud. Selle näiteks on ka kinnipeetavad, kes keelduvad tööst, mis seaduse järgi on kohustuslik. See on nende arvates neile alandav ja jumal hoidku, kui peaks veel WCd koristama! Samast ooperist on suhtumine teistsuguse seksuaalse sättumusega inimestesse.

Vanglamässu kohtulugu on pretsedent, kus riigil ei jäänud üle muud kui näidata, et lõhkumise ja laamendamisega nõudmiste esitamine on perspektiivitu ja tipneb nõudjatele paratamatult eesmärgi saavutamise asemel karistusega.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.