Saada vihje
Kohtla-Järve kaevurid, Toila karud ja Narva lõvid pandi sünnipäevarüüsse (0)
Filmirežissöör Kaljo Kiisale sidusid eile trikoloorsalli kaela Jõhvi abivallavanem Riina Sooäär ja Toila arendusnõunik Mehis Luus.
PEETER LILLEVÄLI 

Eile said Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul endale sinimustvalged sallid eri omavalitsustes olevad skulptuurid. Toilas püstitati aga täiesti uus monumentaaltaies. 

 

Kohtla-Järve linnajuhid otsustasid pidupäeva puhul ära ehtida linna tunnusskulptuuri “Au tööle!”. Nõukogude ajal püstitatud kaks lahutamatut kaevurit pidid mõlemad esimest korda külge saama sinimustvalge salli. Tööde käigus aga selgus, et sall jääb skulptuuri iseärasuste tõttu mõlema töömehe jaoks liiga lühikeseks, ning selle tõttu peab üks kaevur Eesti sünnipäevapidustustele vastu minema ilma pidurüüta. Selleks et kaevurile sall kaela saada, tuli kohale tuua korvtõstuk.

Põnev lugu juhtus kolmapäeva õhtul aga Toilas, kui kauaaegsele kohaliku gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetajale ja treenerile, Toila aukodanikule Ib Lambile tuli pähe mõte rajada koolihoovi Eesti Vabariigi sünnipäeva auks skulptuur. Ta võttis ühendust ühe endise õpilasega ning kokku saadi kaheksaliikmeline seltskond, kes asus lumest voolima juubeliaasta logo kujutavat skulptuuri. Selleks kasutati ära kooliõuel seisvat graniitpostamenti, mis kunagi kandis punarevolutsionäär Jaan Anvelti bareljeefi. Iroonia on selles, et Anvelt oli üks tulihingelisemaid

Vabariigi vastu võitlejaid. Eesti taasiseseisvudes võeti Anvelti kujutis postamendilt maha ning pandi selle otsa lihtsalt üks valgusti.

Ib Lamp ise näeb aga naljaga pooleks skulptuuris veel huvitavaid kokkulangevusi. Kui seda uurida, siis võib siit välja lugeda tema nime initsiaale ja postamendi otsas ilutseb tema perekonnanime sümboliseeriv lamp.

Kui kellelgi tekib küsimus, miks pole Jõhvi kesksel skulptuuril, Vabadussõja kangelasel kindral Aleksander Tõnissonil kaelas salli, siis väidetavalt leidsid kohalikud militaarringkonnad, et see poleks kohane, kuna sall ei sobi kokku kindrali vorminõuetega. Sõjaväelaste loogika võib vahel koomilisi pöördeid võtta. Õnneks on Jõhvi kontserdimaja ees veel legendaarse filmirežissööri Kaljo Kiisa kuju, mis nüüd salli kaela sai.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.