Saada vihje
Narva linnavalitsus tahab punamõrtsukate tänavanimedest vabaneda (0)
Narvas ühe elummaja küljes olev Albert-August Tiimani mälestustahvel . ILJA SMIRNOV 

Narva linnavalitsus koostas volikogule järjekordse otsuse eelnõu kommunistidest punamõrtsukate − Albert-August Tiimanni ja Ants Daumani nime kandvate tänavate ümbernimetamiseks. 

Nende kahe Eestile sobimatu tänavanime probleemi on regulaarselt arutatud 2002. aastast peale. 2018. aastal on nende tänavate ümbernimetamise küsimus olnud Narva linnavalitsuse ja volikogu päevakorras juba kahel korral, ent erisugustel põhjustel siiamaani lahendamata jäänud. Ka presidendi kantselei on juhtinud kohalike võimude tähelepanu sellele, et Eesti iseseisvuse vastu võidelnud kommunistidest punategelaste Albert-August Tiimanni ja Ants Daumani nimed tänavanimedeks ei sobi.

Eelmisel nädalal avaldati Narva linna kodulehel kohanimede määramise eelnõu teade, et kõik asjast huvitatud saaksid sellega 7. detsembrini tutvuda ja oma vastuväited või ettepanekud esitada. Kui  linnavolikogu  soovib, võib nende tänavate ümbernimetamise vormistada juba tänavu.

Albert-August Tiimanni tänav tahetakse eelnõu kohaselt ümber nimetada Soldina tänavaks ja Ants Daumani tänav Kivilinna tänavaks. Neid nimesid toetas oktoobris Narva linnavalitsuse nimekomisjon.

Õigusliku selgitusena viidatakse kohanimeseadusele, mille kohaselt ei või kohanimi olla sobimatu Eesti aja- ja kultuurilooga.

Sellesama eelnõuga tehakse ka ettepanek nimetada Soldino tee ümber Suur-Soldina teeks, et pärast Albert-August Tiimanni tänava ümbernimetamist segadust ei tekiks.

Footer reklaam
Test post injection

Põhjarannik juhtis juba 2002. aastal avalikkuse tähelepanu sellele, et Narvas kannavad endiselt paljud tänavad Eesti Vabariigi vastu võidelnud ja süütute inimeste mõrvadega seotud punarevolutsionääride nimesid. Sellest said innustust ka ühiskondlike liikumiste ja organisatsioonide esindajad, kes esitasid üleskutsed enamlaste nimesid kandvate tänavate nimede muutmiseks, ent Narva volikogu liikmed ei söandanud toona oma valijate ajaloomälu häirima hakata. Kohalikele poliitikuile ei lisanud otsusekindlust ka 2003. aasta mais Narvas käinud siseministeeriumi juures tegutseva kohanimenõukogu liikmed − nemadki soovitasid linnavõimudel anda 1918.-1919. aastal terroriga tegelnud enamlaste nimesid kandvatele tänavatele uued nimed.

Praegu kannab Narvas erisuguste isikute nimesid − kultuuritegelastest punaväelasteni − 13 tänavat. “Revolutsiooniliste” nimedega tänavate nimekirja jääb pärast Albert-August Tiimanni ja Ants Daumani tänava ümbernimetamist veel Kreenholmi manufaktuuris töötanud revolutsionääri, 1872. aasta streigis osalenud Vassili Gerassimovi nimeline tänav.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.