Saada vihje
PABERLEHT 3. JUULIL: Tasuta bussisõit, Jõhvi saadikute hüvitiste tõus, arheoloogilised leiud peatasid rattatee ehituse, filmivõtted Sillamäel (0)

 

Toila bussile läks eile tavapärasest rohkem inimesi, ent kehva ilma tõttu tunglemist ei olnud ja istekohti jäi veel vabakski. PEETER LILLEVÄLI 

Põhjarannik käis esmaspäeval uurimas, mida tõii Ida-Virumaal kaasa üleminek tasuta bussisõidule maakonnaliinidel.  Kehva ilma tõttu polnud kahel esimesel tasuta bussisõidu päeval ülerahvastatud isegi Jõhvi – Toila buss; ei sõitjad ega bussifirmad julge tulevikust veel suurt midagi arvata.

OÜ Tõnu Tours  juht ja omanik Tõnu Jaanipere ütles, et esialgu sõitjaid rohkem ei ole, küll aga ei taheta aru saada, et bussi astudes peab juhile sihtpunkti ütlema, et see piletile kirja saaks. “See on tegelikult üsna segane ja toores asi,” sõnas ta. Tänases Põhjarannikus on ka tasuta ühsistranspordi põhilise poliitilise eestkõneleja majandusminister Kadri Simsoni lugu, kus ta tõdeb, et kohalikel ühistranspordikeskustel on võimekus panna bussid sobivamatel aegadel liikuma, lisada peatusi ning tihendada graafikuid ja liine − see ongi nende ülesanne!
***
Kauksi rand, mis mullu täienes vaateplatvormide, laudteede ja laste atraktsioonidega, on ka sel suvel edasi arenenud. Viimaste tööde käigus ehitati kahte kohta uued randa viivad trepid. Samuti said lisa mööda luiteid kulgevad ja liikumist hõlbustavad laudteed. Spordisõpru ootavad nüüdsest uued võrkpalliplatsid, kaunite vaadete imetlejaid ootab aga arvult neljas vaateplatvorm.

***

Eelmisel nädalal Jõhvis võimule tulnud uus liit kavatseb ühe esimese asjana järsult tõsta saadikutele makstavat hüvitist.  Kui praegu makstakse Jõhvi volikogu liikmetele igakuist hüvitist 130 eurot, siis uue plaani järgi tõuseks see summa 225 eurrole. Samuti kasvas saja euro võrra komisjonide esimeestele makstav tasu ja plaanis on muuta täispalgaliseks ka volikogu esimehe ametikoht ning hakata kahele aseesimehele maksma 500 eurot kuus.

***
Laupäeva õhtupoolikul Kiviõli linna suitsu sisse matnud põlengu põhjused olid veel esmaspäeva õhtupoolikul ebaselged. Tuli läks lahti osaühingu Formet Grupp angaarist, kus asusid erisuguste kütuste mahutid ja balloonid ning ka kaks vedurit. Kui angaar juba põles, tekkis samal territooriumil ligikaudu 225 meetrit eemal uus põleng. Süttisid nii rehvide hunnik kui raudteeliiprid.
***
Kaevetööde käigus välja tulnud kiviaegsed esemed võivad lükata edasi ammuoodatud Narva ja Narva-Jõesuu vahelise kergliiklustee valmimise. Savinõude killud, keraamika ja muud vana aja inimeste elutegevuse jäljed tulid lagedale Narva ja Narva-Jõesuu vahelise sõidutee äärde rajatava kergliikustee mullatööde käigus Narva linnapiiri lähedal kuulsa tankimonumendi lähedal. Ehitustööd on peatatud, info leiu kohta edastati muinsuskaitseametile.

***

4. juulil algavad Sillamäel Lauri Randla täispika debüütmängufilmi “Hüvasti, NSVL” võtted, mis kestavad suvel ja sügisel. Lapse silmade läbi nähtud maailmast kõnelevast filmist, mis võetakse üles ka Tallinnas, Raplas ja Viljandis, on oodata põnevat esteetikat ja huvitavaid lähenemisnurki.

***

Tänases Põhjarannikus on pikk intervjuu Tallinna loomaia peaaedniku Hannes Maripuuga. Loomad on Tallinna loomaaias muidugi peategelased, aga oluliste kõrvalosatäitjatena on nende kõrvale tõusnud maailma eri paikadest pärit taimed, kellest peaaednik igal aastal isemoodi pilkupüüdvaid peenraid kujundab, aga loob ka puuridesse loomadele nii koduse floora keskkonna kui võimalik.

Eraldi taimeekskursioone loomaaias eriti ei tehta, küll aga oskavad loomaekskursioonide giidid ka taimede kohta mõndagi huvitavat rääkida. “Kui mõnda looma parasjagu näha ei ole, siis võib hüvituseks tema lähikonnas kasvavaid taimi vaadata,” ütleb haruldaste heinpuude taustal seisev Hannes Maripuu. MATTI KÄMÄRÄ 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.