Saada vihje
PABERLEHT 7. JUULIL: Jelissejevi järeltulija Toilas, kolledžites üha enam välistudengeid, Raik teeks Stalnuhhinist volikogu esimehe, Eduard Easti intervjuu, Kohtla-Järve abilinnapea “pisarad”, Purtse jõe raisku minemise lugu (0)
Oru lossi ilu saab tänapäeval imetleda ainult piltidel. “Kahju, et see sõjas hävis,” kahetseb Jaroslav Jelissejev, kes tuli Ameerikast Eestit avastama. SIRLE SOMMER-KALDA 

Põhjarannik laupäevalisas on Sirle Sommer-Kalda pikk lugu Ameerikast Toilasse tulnud Jaroslav Jelissejeviga, kelle vanavanaiisa Peterburi multimiljonär Grigori Jelissejev, rajas Toilasse suvelossi, aga ka näiteks Meretare, kuhu tema järeltulija sattus nüüd ööbima. Jelissejevite kadunud rikkust ja hiilgust Jaroslav taga ei nuta. “Minul on ilus elu: töötan, teenin raha, elan sellist elu, nagu soovin. Ameerikas on kõik võimalik: kui tahad olla venelane, võid olla venelane, kui hiinlane, siis hiinlane. Ja Trump on ajutine,” muheleb ta.

””

TTÜ Virumaa kolledžisse laekus tänavu 283 ja TÜ Narva kolledžisse 350 avaldust. Populaarseimad olid vastavalt masinaehitus- ja energiatehnoloogia ning lasteaiaõpetaja eriala. “Avalduste arv oli enam-vähem sama mis eelmisel aastal. Tahtsime muidugi rohkem, aga fakt on see, et Eestis abituriente ei jagu,” nentis TÜ Narva kolledži direktor Kristina Kallas. Seetõttu vaadatakse üha rohkem piiri taha. Teist aastat võeti sisseastumisavaldusi vastu ka välismaalt ning taotluste arv kasvas ligi kolm korda − välismaalt soovib Narvas õppima asuda 140 tudengikandidaati, kellest enamik on Venemaalt.

***

Puhkusel viibivad Narva keskerakondlased ei soovi esialgu mõelda kohtus süüdi mõistetud ja oma kohalt tagandatud volikogu esimehele asendaja leidmisest, opositsiooniline fraktsioon Meie Narva vihjab Mihhail Stalnuhhini kompromisskandidatuurile. Stalnuhhin ise on oma parteikaaslastega sisemises opositsioonis. “Kõige tähtsam on, et volikogu esimeheks saaks inimene, kes juhiks 31 saadikut, sest praegu on kaheksa Meie Narva liiget pluss härra Stalnuhhin üldisest protsessist kõrvale jäetud,” ütles opositsioonilise fraktsiooni Meie Narva liider Katri Raik.

***
Kui Martin Repinski valiti Jõhvi vallavanemaks kokkuleppel Reformierakonna fraktsiooniga, siis neljapäeval vahetult enne uut volikogu istungit sõlmisid Ossipenko valimisliit Jõhvi − Meie Kodu ja keskfraktsioon Jõhvi valitsemise koalitsioonilepingu kahekesi. Selle lepingu põhjal saab kohalikel valimistel Jõhvis vaid 15,7 protsendiga alles neljanda tulemuse teinud Keskerakond endale nüüd lisaks vallavanema ja ühele abivallavanema kohale ka vallavolikogu esimehe koha. Neljapäeval toimunud istungil jäi Jõhvi vallavolikogu esimees valimata, kuna see küsimus, nagu ka komisjonide juhtide valimine ja saadikute hüvitiste tõstmine, võeti istungi algul keskfraktsiooni ettepanekul päevakorrast maha.

***

Tänase Põhjarannik arvamusküljel on intervjuu Jõhvi järgmise tõenäolise volikogu esimehe Edauard Eastiga, kes väidab, et kui volikogu esimees hakkab saama palka, siis hakkab Jõhvi tulema ka rohkem investeeringuid.

***

Kohtla-Järvel ei õnnestunud älle mänguväljakute ehitajat leida. Neljapäeval avati Kohtla-Järve linnavalitsuses nelja mänguväljaku ehitamise hankest osavõtnute ümbrikud, kuid hange nurjus taas, sest kõik hinnapakkumised olid eeldatust üle nelja korra suuremad. “Avasime ümbrikud ja hakkasime nutma,” naljatles Kohtla-Järve abilinnapea Deniss Veršinin nukralt.

***

Alates tänansest hakkab Põhjarannikus järjejutuna ilmuma geograafide Mait Sepa ja Taavi Pae väga põnev populaarteaduslik artikkel “Purtse jõe reostus − pärand Eesti Vabariigi algusaegadest”.  Nad kirjutavad põhjalikult lahtii, mis Purtse jõe ja rahvaga 1930ndatel juhtus ning kuidas seda draamat kajastas toonane ajakirjandus. Arhiivimaterjalide abil vaadatakse ka, kuidas neid sündmusi käsitlesid riigivõimud, õlitööstused ja kohalikud elanikud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.