Saada vihje
Parfüümide ABC – millest alustada lõhna otsimisel (0)

Öeldakse, et igal naisel peaks olema oma signatuurparfüüm, kuid kui varasemalt pole parfüümimaailmaga kokku puutunud, võib õige variandi leidmine ja ostmine päris keeruliseks osutuda.

Õnneks piisab vaid mõnest põhiteadmisest, et lõhnaõlimaailmaga tutvust alustada ja seejärel juba läbi kogemuse enda lemmikud välja valida. Alustada tuleks muidugi sellest, et mis on siis parfüüm, mis on lõhnaõli ning mis on kõik muud variandid.

Igas lõhnavas pudelis ei peitu parfüüm

Kuigi tavakeeles on kõik lõhnastatud vedelikud kas tualettveed või parfüümid, siis koostise osas on neil märkimisväärne vahe ning erisus tuleb sisse ka selle juures, mis toode kui kaua peal püsib:

Eau de Fraiche (EDF) – lõhnavesi, mis sisaldab umbes 1-2% eeterlikke õlisid.

Eau de Cologne (EDC) – lõhnastatud toode, mis sisaldab 2-3% eeterlikke õlisid ja seda kasutatakse enamjaolt terve keha värskendamiseks. Püsivus: umbes 2 tundi.

Eau de Toilette (EDT) – tualettvesi, mis sisaldab 4-10% eeterlikke õlisid. Püsivus: 2 kuni 4 tundi.

Eau de Parfum (EDP) – parfüümvesi, mis sisaldab 10-15% eeterlikke õlisid. Püsivus: 4-6 tundi.

Pure Parfum (PP) – parfüüm, mis sisaldab ligi 15% eeterlikke õlisid. Püsivus: terve päev.

Ostes poest EDC märgisega lõhnastatud toote, ei saa eeldada, et see peaks püsima sama kaua kui PP märgistusega parfüüm. Ja sama hea on ka teada seda, et asudes EDC märgisega toote asemel kasutama EDP märgisega parfüümvett, võib lõhna korraga vähem ja tegelikult ka harvem pihustada.

Seetõttu ei tasu alati karta PP märgisega parfüümi, mis on oma hinnaklassilt küll kallim, ent kuna see püsib kauem peal, on seda vaja vähem kasutada. Seetõttu kestab ka parfüüm pikemalt, nii et pikas plaanis ei pruugigi hinnaerinevus niivõrd märgatav olla.

Veendu ka, et käest-kätte soodsat toodet ostes ei oleks tegu võltsparfüümiga.

Anna endale aega sobiva parfüümi leidmiseks

Kindlasti oleks vaja teada ka seda, kuidas parfüüm käitub ja reageerib. Kui poes endale parfüümi peale pihustada, siis ei tohiks kohe pärast esimest lõhnapahvakat seda ostma tormata. Esimesena tuntav lõhn ei püsi samasugusena, kuni parfüüm täielikult hajub, vaid muutub ajaga.

Nimelt koosneb iga parfüüm kolmest osast: tipunoodid, südamenoodid ja põhinoodid. Musikaalse nimetuse taga peitub lihtne tõsiasi, et kergesti lenduvaid tipunoote on tunda esmalt, aga need ka hajuvad kõige kiiremini. Seejärel on tunda lõhnabuketi südamenoote ning kui südamenoodid on hajunud, alles siis on tunda põhinoote.

Kvaliteetse parfüümi näitajaks on nootide omavaheline sobivus ning fakt, et need moodustavad omanäolise harmoonia, mis annab lõhnale iseloomu ja loo. Seetõttu peaks ootama, et ka südamenoodid jõuaksid mõjuda, sest alles siis saab veenduda, kas parfüüm ka sobib. Eriti hea oleks väike näidis koju kaasa võtta või tellida esialgu väike näidis e-poest, et hiljem ka läbi kasutuse lõhna põhinoote tunda. Ning vaadata, kuidas need sobivad.

Parfüümid on individuaalsed

Lõhna tuleks ostmisprotsessi käigus kindlasti ka enda ihule pihustada, mitte piirduda üksnes lõhnaõli testritel kasutamisega. Nimelt reageerivad parfüümis leiduvad essentsõlid nahas olevate õlidega, moodustades seega täiesti unikaalse lõhnakombinatsiooni.

Samal põhjusel on keeruline osta lõhnaõli ka kellegi kirjelduse või arvustuse järgi, sest üks ja sama lõhn võib kahel inimesel täiesti erinevalt lõhnata. Väga suurt rolli mängivad seejuures ka teised tooted, mida sa oled oma nahale pannud: dušigeelid, kehakreemid ja niisutajad.

Selleks aga et lõhnaõli ostmine ei tähendaks mitmekümne erineva pudelisisu endale peale pihustamist, võid testreid kasutada küll algse valiku tegemiseks ent ära osta parfüümi enne, kui sa ei ole seda oma nahal järgi proovinud.

Isegi kui sul on kiire, siis pärast nahale pihustamist lase aga parfüümil vähemalt 10 minutit mõjuda, enne kui hakkad lõplikkuid otsuseid tegema.

Õige parfüümi leidmine võib võtta aega ning ehk ka paar ebaõnnestunud ostu, ent kui sa leiad just selle õige lõhna, siis võib see õige pea muutuda osaks sinu identiteedist.

Delfi parfüümihoroskoop jagas samuti soovitusi, missugused lõhnad võiksid sinu tähemärgile paremini sobida.

Alusta väiksemast, telli sobivusel suurem

Alati tasub raha säästmiseks osta esialgu väike parfüüm, suurusega kuni 30 ml, ning veenduda seda kasutades, kas see lõhn tõesti on See Õige. Alles siis tasub osta suurem ja samuti soodsam parfüüm, millest piisab mitmeks kuuks või harvem kasutades isegi aastaks.

Parfüümide laia valiku Kaup24-ee e-poes leiad siit.

 

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.