Saada vihje
Prokuratuur süüdistab Ossipenko firmasid maksupettuses (0)
Üks firmasid, mis 8. augustil Jõhvi kohtumajas algaval protsessil maksupettuse süüdistusega kohtu alla läheb, on prügiveoga tegelev Ekovir. PEETER LILLEVÄLI 

Prokuratuur saatis seoses väidetava maksupettusega kohtu alla kolm Ossipenkode perekonna ärimaailma kuuluvat firmat − N&V, Uikala Prügila ja Ekovir − ning neli nende ettevõtete endist juhti. Nikolai Ossipenkot ennast prokuratuur ei süüdista. 

8. augustil toimub Viru maakohtus eelistung, kus maksude maksmisest suures ulatuses kõrvale hoidmise süüdistuses on kohtu all AS Uikala Prügila ning osaühingud Ekovir ja N&V, aga samuti ASi Uikala Prügila endised juhatuse liikmed Leonid Hokkonen ja Vladimir Tužilkin, osaühingu Ekovir endine juhatuse liige Stanislav Matišinets ja osaühingu N&V endine juhatuse liige Janek Stankevitš.

Väidetavad käibemaksupettused

Prokuratuuri teatel tuvastati kohtueelse menetluse käigus, et Hokkonen, Tužilkin, Matišinets ja Stankevitš esitasid Maksim Danilovi kaasaaitamisel firmade AS Uikala Prügila, OÜ Adelan Prügiveod, OÜ Ekovir ja OÜ N&V (mille endine ärinimi oli osaühing I.V.P. Teed) maksukohustuse vähendamise eesmärgil maksuhaldurile tahtlikult valeandmeid. Adelan Prügiveod lõpetas tegevuse ja kustutati äriregistrist 2014. aasta suvel.

Süüdistuses käsitletavad episoodid toimusid 2014. aasta jaanuarist detsembrini. Riigile tekitatud kahju ulatub prokuratuuri andmetel üle poole miljoni euro.

Kiviõli volikogu endise esimehe ja Järve Biopuhastuse nõukogu endise esimehe Maksim Danilovi suhtes käib prokuratuuri teatel eraldi kriminaalasja uurimine, mis on veel kohtueelses menetluses ning seepärast teda kohtualuste nimekirjas pole.  Prokuratuur polnud uurimise praeguses staadiumis nõus rääkima Danilovi rollist väidetavate maksupettuste toimepanemisel. Danilov ise keeldus kommentaarist, märkides vaid, et politsei on temalt ütlusi võtnud, kuid süüdistust pole ta saanud.

Tužilkin: “Esimest korda kuulen!”

Kohtu alla minevatest eraisikutest on kõige tuntumad kommunaalteenustega tegeleva Kohtla-Järve munitsipaalettevõtte juht, 31aastane Leonid Hokkonen ning 48aastane Vladimir Tužilkin. Viimane oli ligemale viis aastat Kohtla-Järve linnapea abi Ahtme ja Sompa linnaosas, kus tema ametikoha võttis üle Nikolai Ossipenko kasupoeg Tiit Lillemets, kes oli varem olnud N&V juhatuse liige.

Hokkonen oli Uikala Prügila juhatuse liige vaid mõned kuud 2014. aasta kevadel, pärast mida asus tema asemel sellesse ametisse Tužilkin. Too omakorda andis 2015. aasta kevadel selle ameti üle Jõhvi endisele abivallavanemale Eduard Raele ning asus ise juhtima Ossipenkole kuuluvat kaabeltelevisiooni.

Tužilkin on korduvalt püüdnud hääli ka kohalikel valimistel. Viimati kandideeris ta näiteks valimisliidu Jõhvi − Meie Kodu nimekirjas Jõhvi volikogusse, ent kogutud 20 häälest ei piisanud saadikuks saamiseks.

LEONID HOKKONEN: “Ma pole selle süüdistusega absoluutselt nõus!”

Vladimir Tužilkin ütles eile Põhjarannikule, et ei tea talle esitatud maksupettuse süüdistusest mitte midagi. “Esimest korda kuulen! See on täielik üllatus!” väitis ta imestusega, lisades, et kui ta jõuab peagi Eestisse tagasi, siis uurib seda asja.

Leonid Hokkonen seevastu oli süüdistusega kursis. “See on vana lugu, mille uurimine on aastaid veninud. Ma pole selle süüdistusega absoluutselt nõus,” piirdus ta lühikese kommentaariga.

Firmade omanikke ei süüdistata

Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Jelena Filippova sõnul on majandus- ja sealhulgas maksukuritegude uurimine väga töö- ja ajamahukas ning seetõttu on tavapärane, et selleks võib kuluda mitmeid aastaid. Küll aga välistas ta võimaluse, et kohtualune ei tea sellest midagi, nagu väitis Tužilkin. “Süüdistusakt oli mahukas − ligemale sada lehekülge − ja see esitati neile tutvumiseks juba kevadel,” sõnas Filippova.

Filippova kinnitusel ei ole prokuratuuril etteheiteid kohtu all olevate firmade omanikele. “Tehinguid ja arveid teevad tegevjuhid, aga mitte omanikud,” selgitas ta, miks puudus alus süüdistada Nikolai ja Natalja Ossipenkot, kellele firmad N&V, Ekovir ja Uikala Prügila kuuluvad.

Süüdimõistmise korral saab kohtu all olevaid eraisikuid karistada rahalise karistusega või kuni kolmeaastase vangistusega. Juriidilisele isikule saab määrata rahalise karistuse.

N&V on korra kohtu alt pääsenud

Nikolai Ossipenko ja tema firma N&V, mis tollal oli veel aktsiaselts, saatis prokuratuur kohtu alla 2013. aastal seoses Kohtla-Järve linnajuhtide Jevgeni Solovjovi ja Jüri Kollo korruptsioonikuritegudega.

Kohtus leidis tõendamist, et N&V teenis korruptiivsete tegudega üle miljoni euro kuritegelikku tulu, ent Ossipenko pääses kohtumõistmisest seoses tervisliku seisundiga, AS N&V aga seoses likvideerimisega. Nüüd osutab kommunaalteenuseid ja parandab teid avaliku sektori tellimusel Ossipenko firma OÜ N&V. Riik hüvitas likvideeritud ASi N&V advokaadikulud rohkem kui 21 000 euro ulatuses. Korruptsioonikuritegude eest tingimisi viieaastase vangistusega karistatud Jevgeni Solovjov asus tööle Uikala Prügila tegevdirektorina.

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.