Saada vihje
Puhkealadelt varastatust tekitati Jõhvi linna “oma” puhkekoht (0)
Jõuga puhkealal kruvisid vargad pingi-laua komplekti poltidest lahti, lääbakile vajunud katusealust neil ilmselt vaja ei olnud.
HEINAR JUUSE 

Kurikaelad varastasid RMK puhkealadelt grillialuse, pingi-laua komplekti ja prügikasti ning tekitasid neist Jõhvi linna endale isikliku puhkekoha; politsei algatas kriminaalmenetluse.

 

Mai lõpus märkasid Iisaku puhkeala terviserajal jalutanud inimesed, et metallist lõkkekoht on sealt kadunud. Murelikult mindi piirkonnapolitseinikule sellest rääkima, arutades, kas ehk on puhkeala haldav riigimetsa majandamise keskus (RMK) seda välja vahetamas või on grillialus hoopis pihta pandud.

RMK külastuskorralduse osakonna Ida-Virumaa külastusala juht Heinar Juuse eitas vahetamise plaani ning sedastas kohapeal, et grillialuse jalad on maa pealt läbi lõigatud.

“Need alused on maasse betoneeritud, välja tõmmata või kaevata on neid väga keeruline. Ilmselt oli kohale tuldud kindla plaaniga ja ette valmistatult, ketaslõikur kaasas. Tegemist pidi olema akutööriistaga, sest elektrit kohapeal ei ole.”

Juuse andis loodusvahtidele ülesande teistelegi puhkealadele pilk peale visata. Üsna varsti teatas üks neist, et Jõuga puhkealalt on ära viidud pingi-laua komplekt.

“Katus jäeti alles, ära viidi ainult pingi-laua osa, kusjuures poltühendused olid korralikult lahti keeratud − järelikult pidid vajalikud tööriistad kaasas olema,” rääkis Juuse.

Mõlema varguse kohta tegi Juuse politseile avalduse.

Paar päeva hiljem avastati, et Selisoo lõkkekohast on kadunud puidust prügikast.

Sellest Juuse politseid ei teavitanud: prügikast pole nii kallis asi, pealegi läheb neid aeg-ajalt ikka kaduma − kas pannakse lõkkesse või pekstakse puruks.

Tuuniti oma maitse järgi

Paar päeva hiljem leidis politsei kogu varastatud kraami Jõhvi linnast.

“Rääkisin neist vargustest teistele piirkonnapolitseinikele Jõhvis ja üks neist märkaski Ehituse ABC kaupluse taga garaažiühistu kõrvale tekkinud puhkekohta. Kõik varastatu oli seal, tõsi, pisut teistsugusel kujul,” rääkis Alutaguse piirkonnapolitseinik Margus Murdsalu, märkides, et koht oli vägagi avalik ja kergesti silma hakkav.

“Sinna oli tekitatud korralik RMK nõuetele vastav puhkekoht − ilusti killustikust alusel, et tuleohutus oleks tagatud,” naeris Heinar Juuse, kes linna kolitud puhkekohta küll vaid fotodel nägi. “Kaotsi läinud prügikast oli ka seal. Ainult infotahvel oli puudu, RMK puhkekohas peab ikka see ka kindlasti olema.”

Ilmselt oma maitse-eelistuste järgi oli pingi-laua komplekt “uues” puhkekohas punaseks värvitud, lõkkealuselt olid RMK logod eemaldatud ja nende asemele − kruviaugud olid ju olemas − pandud hobuserauad.

“Keegi ikka tahtis kangesti endale linna isiklikku puhkekohta rajada ja läks ilmselgelt selle eesmärgiga RMK puhkealadele asjade järele. Kõigepealt haarati Iisaku puhkealalt lõkkealus kaasa, seejärel põigati Jõugale pingi-laua komplekti järele, poolel teel linna tuli meelde, et pagan, prügikasti meil ju ei ole, käime Selisoo puhkealalt ka läbi, see nagunii jääb tee äärde, seal peaks prügikast olema,” võtab Juuse juhtunut tagantjärele huumoriga.

Politsei alustas juhtunu kohta kriminaalmenetlust; küsimusele, kas politseil on alust kedagi kahtlustada, vastas Margus Murdsalu, et  “on olemas inimeste ring, kellega saame tööd teha”.

Politsei hea töö

Pingi-laua komplekte on RMK puhkekohtadest varemgi pihta pandud. Metallist lõkkealuse vargus on enam kui kümne aasta jooksul, mil neid kasutatakse, esmakordne.

“Lõkkealuse saame ehk vanasse kohta tagasi keevitada. Kas pingi-laua komplektilt punase värvi maha saab võib tuleb laudu asendada või hoopis uus komplekt asemele soetada, ei oska öelda. Mingi otstarbe leiame sellele ikka, kas või paneme looduskeskuse juurde hoiatava näidisena üles,” rääkis Juuse.

Juuse kiidab politsei tõhusat tegutsemist.

“Enamasti on selliseid vargusi keeruline avastada ja varastatud asjad jäävadki kaduma. Meenub üks aastatetagune juhtum, kui Kauksi telkimisala väravast varastati väike freesitud palgist kuivkäimla − koos täis lampkastiga. Ei läinudki palju aega, kui politsei selle naabervallast üles leidis. Käimla on tänini telkimisala väravas.”

Kaks aastat tagasi Kauksi telkimisalalt varastatud kahekohaline freespalgist välikäimla on siiani jäljetult kadunud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.