Saada vihje
Narvas joostakse staadionil ligemale 127 kilomeetrit LISATUD VIDEOD (0)

Kui nelja eelneval aastal on Ida-Virumaa staadionimaraton toimunud Iisaku gümnaasiumi staadionil, siis tänavu saavad kõige sitkemad, kes koguni kolm maratoni läbida plaanivad, joosta 315 ringi Narvas Kreenholmi staadionil. PEETER LILLEVÄLI 

Neljal eelneval aastal Iisakus toimunud Ida-Virumaa staadionimaraton − üks Eesti omapärasemaid jooksuvõistlusi − toimub sel aastal Narvas. 

3. ja 4. juulil lähetatakse Kreenholmi staadioni 400meetriseid ringe kerima nii kolmel täispikal kui kolmel poolmaratonil osalejad. Kell 17 stardib õhtumaraton, vahetult enne südaööd öömaraton ja kell 10 hommikul hommikumaraton. Poolmaratonidel osalejad läbivad 52 ja pool ning täispika maratoni ette võtvad jooksjad 105 ringi.

Üheksa osalejat läbivad ligi 127 km

Ida-Viru staadionimaratoni osalejate seas on ka üheksa ultrajooksjat, kel on plaanis läbi teha kõik kolm täispikka maratoni. See tähendab, et vähem kui ööpäeva jooksul läbitakse 315 staadioniringi ehk 126,6 kilomeetrit, mis teeb isegi rohkem, kui on maad Virumaa ühest servast Viitna juurest teise otsa Narva.

Teiste seas asub täispika staadionimaratoni starti ka sel nädalal 78aastaseks saanud Rein Pärn, kes on kõige suurema läbitud maratonide kollektsiooniga eestlane. Ta on elu jooksul läbinud ligemale 400 maratoni. Koguni kaks maratoni kavatseb Narvas ette võtta Eesti pikamaajooksu grand old lady Leili Teeväli, kel selja taga juba ligikaudu veerand tuhat maratoni.

Iga aastaga on osalejate ring muutunud rahvusvahelisemaks. Venemaa ja Soome jooksjate kõrval tulevad tänavu maratoni starti ka kaks Narva kolledžis õppivat USAst pärit tudengit.

Staadionimaratoni peakorraldaja Aet Kiisla, kes ka ise plaanib ühe 105ringilise jooksu teha, sõnas, et üldjoontes toimub kogu üritus end varasematel kordadel hästi tõestanud formaadi järgi. “Asupaika muutsime eelkõige seepärast, et tuua vaheldust ja näidata osalejatele ka teisi Ida-Virumaa paiku,” sõnas ta, lisades, et teadaolevalt peaks tegu olema esimeste Narvas toimuvate maratonidega.

 VAATA VIDEOST: Ago Gaškovi videointervjuu staadionimaratonide sagedase osaleja Andrus Rüütelmaaga.

VAATA VIDEOST:  Ago Gaškovi videointervjuu mulluse õhtumaratoni naistemaratoni võitja Kaja Jõemetsaga

Toimub nii maratonikontsert kui kirbuturg

Kuigi narvalasi on osalema registreerunud vähe, loodab Kiisla, et neid tuleb raja äärde kaasa elama ja nähtu põhjal tekib osal neist ka tahtmine järgmisel aastal starti tulla. “See ei ole ju tippsportlaste mõõduvõtmine, vaid eelkõige jooksmist armastavate harrastajate pidupäev,” sõnas ta.

Lisaks täispikale ja poolmaratonile on staadionimaratoni kavas ka mitmeid lühemaid distantse. Programm algab 3. juuli pärastlõunal laste- ja noortejooksudega. 4. juuli hommikul kell 8 on kavas aga 3000 ja 5000 meetri pikkused rahvajooksud ja nendel aladel selgitatakse Ida-Viru tänavused meistrid. 3000 m jooksul plaanib starti tulla ka Narva linnapea Tarmo Tammiste.

VAATA VIDEOST: Ringilugejad elavad jooksjatele kaasa

Kiisla sõnul püüavad korraldajad osalejatele ja ka kaasaelajatele luua Kreenholmi staadionil mõnusa õhkkonna. Tavapäraselt saavad osalejad tellida soovilugusid, lisaks sellele on tänavu 3. juuli õhtul kavas staadionikontsert, kus astuvad üles mitmed kohalikud bändid ja viiuldaja.

Esimest korda toimub staadionimaratonil ka spordikaupade turg, kus kaubeldakse spordirõivaste, -jalatsite ja kõige muu sporditegemise juurde kuuluvaga.

 

Korraldajate hulka kuuluvad Aivar Oja ja Aet Kiisla kavatsevad ka ise ühe täispika maratoni läbida. PEETER LILLEVÄLI 

Maraton kui kvaliteetaeg

Staadionimaratoni oluliseks eripäraks linnatänavatel või maastikul toimuvate pikamaajooksudega võrreldes on ka see, et joogi- ja toidupunkt on iga 400 meetri järel. Menüü koostamisel on arvestatud jooksjate soovidega ja nii pakutakse neile banaane, arbuusi, rosinaid, leiba ja soola ning jookidest vett, spordijooki ja näiteks kokakoolat, mis on osale pikamaajooksjatele hea energiavarude taastaja eriti distantsi lõpuosas.

VAATA VIDEOST: Eelmise aasta staadionimaratoni osalejate toidulaud

Toitlustamist aitab korraldada kaitseliidu Alutaguse maleva staabiülem Aivar Oja, kes on ka ise staadionimaratonide veteran, olles osalenud juba kolmel korral. Ka tänavu on tal plaanis joosta üks maraton. Ta nimetab ligikaudu nelja tundi, mis 42 kilomeetri läbijooksmiseks kulub, kõige ehedamaks kvaliteetajaks. “Sel ajal olen saanud kõigest muust ümbritsevast end välja lülitada ja pühendada tähelepanu vaid jooksmisele. Staadionimaratonil on minule kõik ette ja taha ära tehtud: aega võetakse, ringe loetakse, söödetakse ja joodetakse. Erinevalt mujal toimuvatest jooksudest pole ka võimalust rajalt eksida,” kirjeldas ta staadionimaratoni võlusid.

Ida-Virumaa 5. staadionimaraton Narvas Kreenholmi staadionil

*  3. juulil alates kella 15.15st laste- ja noortejooksud.

* 3. juulil kell 17 õhtumaratoni ja poolmaratoni start.

* 3. juulil kell 22.30 rahvajooks ja Ida-Viru meistrivõistlused 10 0000 m jooksus.

* 3. juulil kell 23.45 öömaratoni ja poolmaratoni start

* 4. juulil alates kella 8st rahvajooksud ja Ida-Viru meistrivõistlused 5000 ja 3000 m jooksus.

* 4. juulil kell 10 hommikumaratoni ja poolmaratoni start.

VAATA LISAINFOT STAADIONIMARATONI KODULEHELT

 

 

 

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.