Saada vihje
Valeri Korb võiks loobuda aukodanikuks kandideerimisest (0)
PEETER LILLEVÄLI/Põhjarannik
Jaanek Pahka. 

31. jaanuaril toimuval Kohtla-Järve linnavolikogu istungil plaanitakse Valeri Korb valida Kohtla-Järve linna aukodanikuks.

Tema kandidatuuri seadsid üles linna rahakotist sõltuvate asutuste juhid: Järve vene gümnaasiumi direktori kohusetäitja Svetlana Vladimirova, Tammiku põhikooli direktor Valentina Kutuzova, jalgpalliklubi Järve juht Andrei Škaleta, spordiklubi Fööniks juht Tatjana Semtšenkova ja taekwondo klubi Kwon juht Nikolai Grinin. Samuti tema parteikaaslane ja endine alluv Arthur Seppern.

Arvan, et inimene, kes teeb oma igapäevast tööd ja saab selle eest palka, ei peaks saama selle eest aukodaniku tiitlit. Seda nimetust väärib inimene, kellel on mingid erilised teened linna ees. Sama hästi võiks iga vallavanem või vallavolikogu esimees kohaliku või sealt piirkonnast valitud riigikogu liige olla valla aukodanik. Kui nii edasi arutada, võiks tiitli anda ka näiteks bussijuhile, kelle tööpäev algab kell 4.30. Minu arvates on tema teened linnakodanike ees kordades suuremad kui näiteks Korbil.

Kui Kohtla-Järve volikogu liikmetel on tungiv vajadus Valeri Korbi ees lipitseda ja nad peavad teda tubliks tööinimeseks, siis andku talle töökangelase tiitel.

Korbi aukodanikuks esitajad pole sugugi veenvalt välja toonud, mismoodi ta sporti, kultuuri ja kunsti toetab. Kogu kiidulaul on kunstlik. Spordiklubide rahastamisel jagatakse maksumaksja raha. Juhul kui Korb on mõnd spordiüritust ka omast taskust toetanud, siis sama hästi võiks aukodanik olla iga lapsevanem, kes lapse spordiklubis osalemise eest maksab.

Erilisteks teeneteks ei saa nimetada sedagi, et ta on loonud omanimelise stipendiumi, mis on rohkem Korbi kui poliitiku enda populaarsuse suurendamise huvides. Samal ajal pole kolmandat korda riigikogus istuv mees teinud midagi tulemuslikku, mis vähendaks Kohlta-Järvel töötust, tooks linna investoreid jne. Mis viga algatada erisuguseid kultuuri- ja spordisündmusi, kui linna kultuuriasutused, näituse- ja spordisaalid ning staadionid on maksumaksja raha eest “tasuta” kasutada.

Footer reklaam
Test post injection

Vaatamata tulevase aukodaniku pingutustele ja “tublile tööle”, pole viimaste aastate jooksul linnas toimunud ühtegi märkimisväärset kultuurisündmust, mis oleks kohale toonud suurema hulga inimesi ka väljastpoolt Kohtla-Järvet ning äratanud märkimisväärselt suurt üleriigilist tähelepanu.

Seevastu on Korb koos oma toetajatega andnud suure panuse selleks, et Kohtla-Järvest on saanud kaardil must plekk, millest teistes Eesti linnades  kontserdituuride ja teatrietenduste korraldajad nagu katkust mööda hiilivad. Korbi aukodanikuks upitajad peavad kultuuri suursündmusteks kohaliku rahvatansuansambli esinemist ja õpetajate päeva kontserti. Samas toimuvad mõnes 100 elanikuga kalurikülas mitmepäevased muusikafestivalid, mida külastab tuhandeid inimesi nii Eestist kui ka kaugemalt.

Et kriitika oleks konstruktiivne, teen ettepaneku tulevikus kutsuda aukodaniku tiitli andmise üle otsustama kõiki linnakodanikke. Selleks piisaks, kui korraldada interneti teel küsitlus. Siis saaks iga linnakodanik anda oma poolt- või vastuhääle.

Valeri Korb, kes sai viimastel valimistel 35 000 elanikuga linnas vaid 431 häält, ei hiilga just eriti suure populaarsusega, kuigi vastupidist üritavad näidata ülalnimetatud munitsipaalasutuste ja spordiklubide juhid. Tema populaarsus on pidevalt kahanenud.

Korb ei teinud minu hinnangul ka linnapea või linnavolikogu esimehe ametis olemise ajal ega ole nüüd riigikogu liikmena suutnud midagi teha Kohtla-Järve maine parandamiseks. Võin käe südamele panna, kui ütlen, et ta pole seda püüdnudki. Pigem seostatakse teda rohkem linnavõimuga otseselt või kaudselt seotud korrupiivsete tegelastega − näiteks endise linnapea Jevgeni Solovjovi ja ärimees Nikolai Ossipenkoga.

Korbi valimiseni aukodanikuks on jäänud vähem kui nädal aega ning tundub, et tema “valimist” ei suuda miski kõigutada. Need, kelle õiglustunnet on Korbi kandidatuuri ülesseadmisega riivatud, saavad vaid loota, et ehk loobub ta ise kandideerimast. Kui temas on midagi aumehelikku ja ka moraalitunne säilinud, siis ta teeks seda.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.