Saada vihje
Vane Vähk asub paremate meessprinterite kannule (0)
Veerandfinaalis püsis Vane Vähk (nr 7) kogu 1,4 km pikkuse sprindiraja jooksul hilisema võitja Marko Kilbi (nr 2) kannul.
MATTI KÄMÄRÄ 

Laupäeval Pannjärvel toimunud Eesti meistrivõistlustel klassikasprindis pani raja äärde kogunenud rahva kõige valjemini rõkkama kohalik noormees Vane Vähk, kes näitas, et on astumas kandadele Eesti parematele suusasprinteritele. 

 

Alutaguse suusaklubi esindav, veebruaris alles 18aastaseks saanud Vähk teenis kodurajal kuni 23aastaste noormeeste klassis pronksmedali, jättes selja taha seitse endast vanemat konkurenti. Võttes arvesse ka täiskasvanute klassi kuuluvaid sprintereid, näitas Vähk eelsõidus 7. aega.

Oma veerandfinaalist läks ta edasi teisena, püsides kogu sõidu ajal veebruaris olümpiamängudel klassisprindis 18. koha teeninud Marko Kilbi kannul. Poolfinaalis sattus peale Kilbi Vähiga ühte sõitu ka olümpial 15 km sõidus 22. koha saanud Karel Tammjärv. Stardist minnes püsis Vähk nende järel, ent nii kõvade meeste alistamiseks jäi seekord veel võimu väheks, peale selle ta ka kukkus.

Vähk: sprint on mulle meelepärane

“Ma arvan, et tänase sõiduga võib rahule jääda. Hetkevorm ei ole mul enam kõige parem, aga kolmas koht U23 vanuseklassis on kordaminek,” sõnas Vähk.

Test post injection
Footer reklaam

Teist talve Otepääl Audentese spordikoolis õppiv ja treeniv Vähk ajastas tänavu tippvormi jaanuari teises pooles toimunud Põhjamaade noorte meistrivõistlusteks, kus ta sai end võrrelda kümnete Norra, Soome, Rootsi ja USA omaealiste sprinteritega. Ta jõudis seal poolfinaali ehk 12 parema hulka.  “Õppisin seal kõige rohkem seda, kuivõrd tähtis on sprindis teha hästi kiiresti tarku otsuseid. Seda ei saagi õppida teisiti kui tugevatega võidu sõites,” rääkis ta.

Laupäeval oli Vähil võimalik Pannjärvel sõita omaealistega võidu 15 kilomeetrit, kuid ta eelistas minna heitlema hoopis sprindirajale meeste ja kuni 23aastastega. “Valisin sprindi just kogemuse saamise huvides − iga päev nii kõvade meeste vastu sõita ei saa,” ütles ta, tunnistades, et sprint on talle meelepärasem kui distantsisõidud. “Sprindis juhtub kogub aeg midagi põnevat, pikemad sõidud on mulle igavavõitu.”

Kui palju tal Marko Kilbi ja Karel Tammjärve tasemest puudu jääb? “Ikka päris palju veel. Nad on jõu poolest võimsamad. Ega nad naljalt olümpial ja maailmakarikaetappidel nii hästi sõida,” tõdes ta, lisades, et ootab juba põnevusega uut hooaega.

Pannjärvel meeste seas nii-öelda kohustusliku võidu võtnud Marko Kilbi soovitus Vanele on teha järjepidevalt tööd ja uskuda endasse. “Iga kukkumine võib valus olla, aga see on järgmisteks võistlusteks hea õppetund, kuidas siis paremini teha,” sõnas ta.

Maailma sprinterite tipu lähedale jõudnud Kilbi enda retsept edu saavutamisel on pealtnäha lihtne: tuleb sihipäraselt treenida, samas õppida oma organismi nii hästi tundma, et mitte teha ületreeninguga liiga, ning püüda hoiduda haigustest, mis heas vormis sportlastele on väga kerged külge hakkama ja võivad raske töö kiiresti nullida.

Kuigi kõrvalt vaadates võitis Kilp sprindikulla mängleva kerguse ja selge ülekaaluga finaalis, vajas see võit tema sõnul üksjagu ka peaga tööd, kuidas jagada optimaalselt jõudu väga lühikese aja jooksul järjest sõidetud veerandfinaali, poolfinaali ja finaali vahel ning millistel rajalõikudel kõige rohkem pingutada. Finaalis sai otsustavaks tuubimäe kõrval asuv järsk tõus. “Finaalis panin sel tõusul kõik endast välja ja teised jäid seal maha, lõpusirgele oli juba päris kerge tulla,” sõnas Kilp.

Alutaguse klubile kokku kolm pronksi

Enne sprindifinaale toimunud Eesti noortemeistrivõistluste ühisstardist sõitudes hoidsid Alutaguse suusaklubi lippu kõrgel ka Aveli Uustalu ja Kaspar Krauvärk, kes mõlemad tulid kuni 18aastaste seas kolmandaks. Lisades Vähi pronksi, tuli Ida-Viru parimale suusaklubile laupäeval kokku kolm pronksi.

Esimest hooaega Otepääl Audentese spordikoolis õppiv ja treeniv Aveli Uustalu tõdes, et suuremate koormustega treenimisega harjumine on nõudnud aega. “Hooaja algus oli päris kehv, igasugused tõved tulid kallale. Tänase sõidu üle on aga küll hea meel. Tundub, et hooaja lõpuks hakkab õige vorm kätte jõudma,” sõnas ta.

Noormeeste 15 km sõidus pronksi võitnud Kaspar Krauvärk tegi samuti hooaja ühe oma parema sõidu. “Sõitsin end täiesti tühjaks,” tõdes ta, lisades, et on samuti väga rahul otsusega minna õppima ja treenima Otepääle. “Seal on õppimise ja treeningute sobitamine lihtsam. Otepää on täiesti spordilinn ja sealne õhkkond soodustab treenimist.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.